Garść ciekawostek psychologicznych

Czy wiesz, że:

 1. Kiedy dziecko boi się, niczego się nie nauczy (zbędne jest więc straszenie dziecka jedynką czy karą- nic to nie pomoże w przyswajaniu wiedzy)
 2. Prawa półkula mózgu jest w większym stopniu odpowiedzialna za emocje, zatem emocje widoczne są wyraźniej na lewej stronie twarzy (przydatne, kiedy chcesz sprawdzić czy ktoś mówi prawdę:)
 3. Zdecydowanie szybciej nauczysz się, kiedy zaangażujesz więcej niż jeden zmysł (pamiętaj o aktywizacji prawej półkuli mózgu)
 4. Dziecko uczy się przez naśladowanie, głównie rodziców (nie mów dziecku „Nie podnoś głosu”, kiedy Ty właśnie podniesionym głosem wypowiadasz te słowa.
  Nie słowa lecz czyny wiodą prym w wychowaniu)
 5. Każdy jest inteligentny. Wystarczy odkryć, w której z 8 inteligencji wg Gardnera jesteś na najwyższym poziomie (logiczno-matematyczna, językowa, przyrodnicza, muzyczna, przestrzenna, ruchowa, interpersonalna, intrapersonalna- intuicyjna).
 6. Pozytywny stres jest istotny dla naszego dobrostanu i zdrowia psychicznego
 7. Emocje płyną z ciała (to, co czujesz jest odpowiedzią na procesy fizjologiczne np. napięcie mięśni, suchość w gardle- strach)
 8. Emocje podstawowe: szczęście, złość smutek, strach, obrzydzenie i zaskoczenie nie znają granic – we wszystkich kulturach wyrażane są tak samo
 9. Przytulanie= przywiązanie (wystarczy 20 sekund, że wydzieliła się oksytocyna i została nawiązana więź.
  Tak dzieje się np. po porodzie)
 10. Wielozadaniowość, to iluzja. Nie możesz wykonywać kilku czynności jednocześnie, które wymagają zaangażowanie myślenia.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Poszukujesz specjalistycznej porady, Napisz!

Sesje indywidualne, grupowe i szkolenia biznesowe.

[FM_form id="1"]