Mów językiem miłości

tyle porad wokół na temat wychowywania dzieci, bycia dobrą mamą/ tatą, tyle poradników, wskazówek, a ja dziś chcę te wszystkie rady zamknąć w jedną- moim zdaniem podstawową zasadę dobrego rodzicielstwa- Mów do dziecka JĘZYKIEM MIŁOŚCI.

Co to oznacza?
jest to postawa, zachowanie, relacja z dzieckiem i komunikacja pełna troski, zaufania, zrozumienia, akceptacji, bliskości i szacunku.

Bo czego bardziej dziecko pragnie jak mieć w zasięgu ręki rodzica, który daje poczucie bezpieczeństwa, któremu mogę zaufać, mam poczucie, że mnie nie odrzuci, że nie odepchnie nawet, jeśli zrobię nie wszystko tak, jak wydaje się słuszne.

Rodzica, który jest zawsze po mojej stronie, w którym mam oparcie, który zawsze ma dla mnie czas, dla którego jestem najważniejszy ( nie sprzątanie, pranie, rozmowy przez telefon czy praca- tylko JA- moje życie moje radości i moje kłopoty, moje sukcesy i porażki, mój uśmiech i łzy rozpaczy).

Rodzica, który się o mnie troszczy- nie tylko o sprawy materialne, ale przede wszystkim, czy jest mi dobrze w życiu, czy mam przyjaciół, czy dobrze się czuję w rodzinie, w relacji z rodzeństwem, czy jestem szczęśliwy- co czuje moje serce? jakie myśli mam w głowie?

Rodzica, który potrafi się zatrzymać, posiedzieć z dzieckiem w ciszy i “pogapić się” w niebo lub liczyć gwiazdy, albo puszczać latawce.
Rodzica, który potrafi dostrzec smutek w oczach dziecka tuz po przekroczeniu progu domu (bo mama wie, że te drzwi to zamknęły się ze smutkiem), który WIDZI, że jest dziecku smutno nawet rozmawiając przez telefon.

Rodzica, który potrafi zapanować nad swoimi emocjami i emocjami dziecka. Który nie wybucha, nie krzyczy. Który potrafi być moderatorem rozmowy, który jest ukojeniem dla dziecka, oazą spokoju, wyspą dającą schronienie przed złem tego świata.

JĘZYK MIŁOŚCI….

zawsze miej czas dla swojego dziecka (wszystko inne może zaczekać), mów tonem łagodnym, spokojnym, mów czasem szeptem, przytulaj dziecko, ukołysz w ramionach, rozmawiaj z dzieckiem i słuchaj, słuchaj, słuchaj tego, co ma Ci do powiedzenia. A czasem tylko bądź blisko i niech mówi cisza.

Bądź przy dziecku z miłością, czułością i troską.

W tym pędzie, w tym chaosie życia niech nie zabraknie miłości.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest

Poszukujesz specjalistycznej porady, Napisz!

Sesje indywidualne, grupowe i szkolenia biznesowe.

[FM_form id="1"]